Publikacja „Credo” biskupa Schneidera

„Credo”. Bp Schneider publikuje kompendium wiary katolickiej przeciwko błędom współczesności

Po raz pierwszy od zakończenia Soboru Watykańskiego II, hierarcha w randze biskupa publikuje pełne kompendium wiary katolickiej, mające pomóc wiernym rozeznać zagrożenia wynikające z przyjęcia niektórych koncepcji społeczno-politycznych, czy systemów filozoficznych. Wśród błędów niezgodnych z katolicką nauką, bp Athanasius Schneider wymienia choćby „mistyczny ekologizm”, „pozytywizm magisterialny”, Islam, talmudyczny Judaizm, liberalizm, a nawet „synodalizm”.

27 października 2023 roku w Rzymie miała miejsce premiera oficjalnej publikacji biskupiego dokumentu. Imprimatur udzielił bp Peter Libasci, metropolita Manchester w New Hampshire (USA). Jak zapewniał bp Schneider, powstanie Katechizmu zostało zainspirowane prośbą licznych wiernych świeckich, pragnących jasnego wyjaśnienia współczesnych zagrożeń dla czystości katolickiej wiary. Portal OnePeter Five przekonuje, że mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, ponieważ to pierwszy dokument tego typu od zakończenia Soboru Watykańskiego II.

„Wydawanie przez poszczególnych biskupów własnych katechizmów, do których współbracia biskupi wydawali własne imprimatur, było powszechną praktyką do lat 50. XX w.” – zauważa portal. Później jednak ta praktyka została poważnie ograniczona. Obecnie katolicy odnoszą się w języku potocznym do „Katechizmu” (co oznacza Katechizm z 1992 r. wydany za Jana Pawła II), ale to nie oznacza, że istnieje tylko jeden uniwersalny Katechizm. Ostatniej zmiany w KKK dokonał w 2018 r. papież Franciszek, przepisując treść art. 2267 nt. kary śmierci, którą określił jako „niedopuszczalną”.

Katechizm bp. Schneidera, oprócz wyjaśnienia naczelnych Prawd Wiary katolickiej, zawiera również długą listę współczesnych błędów, będących nie do pogodzenia z nauką Magisterium. Wśród nich wymienia chociażby antropocentryzm, ateizm, determinizm, protestantyzm, indyferentyzm religijny, ekologiczny mistycyzm, wolnomularstwo, gajanizm, islam, ideologię LGBTQ+, synodalizm (sobornost), liberalizm czy pozytywizm magisterialny (org. Magiterial positivism).

One Peter Five zwraca uwagę szczególnie na to ostatnie zagrożenie, przekonując, że Kościół mierzy się z nim szczególnie podczas obecnego pontyfikatu. W punkcie 653 Katechizmu, wśród największych błędów dotyczących władzy w Kościele, biskup Schneider wymienia:

„Różne formy koncyliaryzmu, ograniczające władzę papieską autorytetem biskupów zebranych na soborze; 2. gallikanizm lub etatyzm, poddający władzę papieża i biskupów władzy cywilnej; 3. pozytywizm magisterialny, przyjmujący każde słowo żyjącego papieża lub biskupa jako z natury prawdziwe, dobre, nieomylne i konieczne do posłuszeństwa; 4. protestantyzm, postrzegający prywatny osąd jako nieomylny autorytet w sprawach wiary i moralności”.

One Peter Five podsumowuje: „Biskup powtarza tutaj to, co było powszechnie wyznawane przez wszystkich wiernych aż do naszych czasów. Ta katechetyczna moc była praktyką biskupów przez wieki, a teraz jesteśmy świadkami powrotu tej praktyki i początku końca ery hiper-über-ultramontanizmu lub, jak to określa Jego Ekscelencja, „pozytywizmu magisterialnego”.

Źródła artykułu:

– Portal PCh24.pl

– Portal onepeterfive.com

artykuł

Czcijmy Serce Jezusowe, pałające miłością do ludzi

To bardziej mnie boli niż wszystko, co wycierpiałem w czasie mojej Męki. Gdyby ludzie przynajmniej odwzajemnili mą miłość, wtedy za nic bym poczytał to wszystko, com dla nich wycierpiał. Oni jednak pozostają zimni i odrzucają wszelkie starania , które czynię dla ich dobra. Daj mi więc przynajmniej ty, w miarę swych sił, zadośćuczynienie za ich niewdzięczność.

czytaj więcej >>
artykuł

Nabożeństwo majowe

Każdego roku w maju w kościołach, a także przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych rozbrzmiewają przepiękne pieśni maryjne. Tą piękną formą czci wobec Matki Najświętszej są Nabożeństwa Majowe.

czytaj więcej >>
artykuł

Najcenniejsza z modlitw

Nie ma drugiego tak autentycznie katolickiego i popularnego nabożeństwa maryjnego jak Różaniec Najświętszej Maryi Panny. I nie istnieje drugie nabożeństwo, jak to wyjawiła Maryja wielu swym sługom, które byłoby równie miłe Jej Niepokalanemu Sercu.

czytaj więcej >>
artykuł

Najświętsze Oblicze Pana Jezusa

Twarz to część ciała, która najlepiej oddaje wyjątkowość i niepowtarzalność człowieka. Dlatego jej fotograficzne odwzorowanie umieszczane jest w dowodach osobistych, paszportach i legitymacjach. Wyraz twarzy często zdradza inteligencję osoby bądź jej niedostatek, a także stan ducha.

czytaj więcej >>

Our doors are open to all, and we warmly invite you to explore the richness of our shared journey. Come, be a part of a community where hearts connect, faith flourishes, and love abounds.

Credo

Wspierając portal katechetyczny CREDO, przyczyniasz się do rozwoju przestrzeni, która służy pogłębianiu wiary!

mamy: 19 271 zł cel: 55 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram